GEP-2651 Web Smart Gigabit PoE Switch is a next-generation Ethernet Switch offering powerful L2 features, Layer 3 Static Route, better PoE functionality and usability that delivers the cost-effectively business and transports Ethernet services via fiber or copper connections. GEP-2651 delivers 24 (10M/100M/1G) RJ45/PoE+ (Support 802.3at/af, and total up to 185W) ports and 2 Combo GbE RJ45/SFP ports. GEP-2651 provides high HW performance and environment flexibility for SMBs and Enterprises. GEP-2651 is ideal to deliver management simplicity, optimum user experience, and lower total cost of ownership. The embedded Device Managed System is designed to be extremely easy-to-use/manage/install IP Phone, IP Cam, or Wifi-AP for Enterprise Applications. Key Features- 24 PoE-Plus Gigabit Ethernet ports and 2 Gigabit SFP slots- QoS control for traffic prioritization and bandwidth management- DHCP Client/Server- Supports IPv4/IPv6 network operation- Minimize carbon footprint with advanced energy efficient technology (IEEE 802.3az)- IEEE 802.1d/w/s Spanning Tree Protocol (STP) and port mirroring- IP Multicast Filtering through IGMP Snooping V1 / V2 / V3- Supports port-based VLAN, IEEE 802.1Q VLAN Tagging- IEEE 802.3ad LACP for auto port aggregation
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L3 |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Web-based management: | ![]() |
| System event log: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 24 |
| Combo SFP ports quantity: | 2 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Copper ethernet cabling technology: | 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Port mirroring: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Link aggregation: | ![]() |
| Broadcast storm control: | ![]() |
| Spanning tree protocol: | ![]() |
| Cable length detection: | ![]() |
| MAC address auto-learning supported: | ![]() |
| MAC address auto-aging supported: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Virtual LAN features: | Tagged VLAN, MAC address-based VLAN, Port-based VLAN |
| Number of VLANs: | 256 |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology: | 1000BASE-X |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 8000 entries |
| Switching capacity: | 52 Gbit/s |
| Forwarding rate: | 38.7 Mpps |
| Store-and-forward: | ![]() |
| Static route: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 9600 |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP server, DHCP snooping, DHCP client |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| Security algorithms: | 802.1x RADIUS |
| Static port security: | ![]() |
| Loop protection: | ![]() |
| BPDU filtering/protection: | ![]() |
| Protocols | |
| Supported network protocols: | IPv4/IPv6 |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Reset button: | ![]() |
| LED indicators: | Activity, Link, PoE, Speed |
| Country of origin: | Taiwan |
| Safety: | UL 60950-1, 2nd Edition, 2014-10-14, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07, 2nd Edition, 2014-10 |
| Certification: | CE, FCC Part 15 Class A, RoHS |
| Performance | |
| Internal memory: | 128 MB |
| Flash memory: | 32 MB |
| Firmware upgradeable: | ![]() |
| Buffer size: | 512 KB |
| Mean time between failures (MTBF): | 211272 h |
| Power | |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical): | 18.29 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity: | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 185 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 442 mm |
| Depth: | 211 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 3.1 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Manual: | ![]() |
| Package width: | 300 mm |
| Package depth: | 520 mm |
| Package height: | 90 mm |
| Package weight: | 3.5 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 482 mm |
| Master (outer) case length: | 540 mm |
| Master (outer) case height: | 324 mm |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Master (outer) case gross weight: | 21 kg |
| Products per master (outer) case: | 5 pc(s) |