The LevelOne GEL-2871 is an intelligent 28-Port L2 plus managed gigabit switch with 24 RJ45 ports and 4 SFP fiber slots, designed for enterprise or large workgroups connectivity applications with the non-blocking, wire-speed switching performance and advanced networking management functions.The switch supports a flexible web-based management interface for both IPv4 and IPv6 as well as console, SNMP and Telnet management access. Despite its affordable pricing, the GEL-2871 is equipped with many advanced features such as Internet Group Management Protocol (IGMP) snooping, port-/MAC-/tag-based VLAN, IEEE 802.1D/w/s Spanning Tree, Access Control List (ACL), IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet, Link Aggregation Control Protocol (LACP), IEEE 802.1p QoS, Storm Control for protecting against broadcast/multicast/unknown unicast and much more.An ideal network solution for anyone looking for an affordable and efficient way to expand their network.
| Management features | |
| Switch type: | Managed |
| Switch layer: | L2+ |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| ARP inspection: | ![]() |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 24 |
| SFP module slots quantity: | 4 |
| Power connector: | AC-in jack |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support: | ![]() |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Port mirroring: | ![]() |
| Policy-based routing: | ![]() |
| Spanning tree protocol: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 1000 Mbit/s |
| QinQ implementation: | Flexible QinQ, QinQ, Basic QinQ |
| VLAN support: | ![]() |
| Virtual LAN features: | Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN |
| Optical fiber | |
| Fiber ethernet cabling technology: | 1000BASE-LHX, 1000BASE-LX, 1000BASE-SX, 1000BASE-ZX |
| Switching optical modules type: | Gigabit Ethernet |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 16000 entries |
| Switching capacity: | 1000 Gbit/s |
| Static route: | ![]() |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 10000 |
| Packet buffer memory: | 12 MB |
| Security | |
| DHCP features: | DHCP client, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL): | ![]() |
| IGMP snooping: | ![]() |
| SSH/SSL support: | ![]() |
| IP-MAC-Port binding: | ![]() |
| Authentication: | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| Authentication type: | RADIUS |
| Multicast features | |
| Multicast support: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Form factor: | 1U |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, Power |
| Country of origin: | China |
| Certification: | FCC Part 15 Subpart B CE Mark EN IEC 62368-1 EN 55032 EN 55035 EN 61000-3-2/3 RoHS |
| Performance | |
| Internal memory: | 256 MB |
| Flash memory: | 512 MB |
| Noise level: | 45 dB |
| Firmware upgradeable: | ![]() |
| Telnet: | ![]() |
| Fanless: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 534.057 h |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power supply included: | ![]() |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 90% |
| Heat dissipation: | 136.48 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 245 mm |
| Height: | 44 mm |
| Weight: | 2.77 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Rack rails: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Package width: | 525 mm |
| Package depth: | 390 mm |
| Package height: | 95 mm |
| Package weight: | 3.7 kg |