The LevelOne FGP-3400 series are unmanaged PoE switches with 32 RJ45 PoE ports. The switches are IEEE 802.3af/at compliant, providing power and data over a single Ethernet cable to any PoE device, with a total power budget of 250/380/500/630/760W, or up to 30W per port. Ideal for desktops, they are also 19-inch rack-mountable, which provides convenient and flexible installation. The FGP-3400 switches are designed for small-to-medium businesses that require an affordable solution for deploying PoE infrastructure.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 32 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 32 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 2 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Copper ethernet cabling technology: | 10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Cable types supported: | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e, Cat6, Cat7 |
| Full duplex: | ![]() |
| Flow control support: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 32000 entries |
| Switching capacity: | 10.4 Gbit/s |
| Jumbo frames support: | ![]() |
| Jumbo frames: | 16000 |
| Packet forwarding rate (1 Gbps): | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps): | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps): | 14880 pps |
| Packet buffer memory: | 8 MB |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | LAN, PoE, Power, Uplink |
| On/off switch: | ![]() |
| Country of origin: | Taiwan |
| Certification: | FCC Class A, CE |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF): | 74000 h |
| Power | |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity: | 32 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port: | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 380 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 195 mm |
| Depth: | 480 mm |
| Height: | 45 mm |
| Weight: | 2.8 kg |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package type: | Box |
| Rack mount kit: | ![]() |
| Rubber feet: | ![]() |
| Package width: | 255 mm |
| Package depth: | 534 mm |
| Package height: | 95 mm |
| Package weight: | 3.3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 510 mm |
| Master (outer) case length: | 555 mm |
| Master (outer) case height: | 280 mm |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |
| Master (outer) case gross weight: | 17.8 kg |
| Products per master (outer) case: | 5 pc(s) |
| Regulatory Approvals: | EMI:EN55032:2012+AC:2013, EN55022:2010+AC:2011, AS/NZS CISPR 22 Amdt. (2010), EN61000-3-2:2014, EN61000-3-3:2013;EMS: EN55024:2010, IEC61000-4-2:2008, IEC61000-4 3:2006+A1:2007+A2:2010, IEC61000-4-4:2012, IEC61000-4-5:2005, IEC61000-4-6:2013, IEC61000-4-8:2009, IEC61000-4-11:2004 |