The FGP-1031 switch provides 10 port 10/100 ports with 2 port 1000/100/10 Mbps uplink port. It is designed for easy installation and high performance in an environment where traffic is on the network and the number of users increases continuously. The FGP-1031 provides you with 8 PSE PoE ports, the first of which can even supply up to 60W. That can solve the limitation of the power outlet location and offer the system designer a flexible solution to locate the network device everywhere.The device size is specifically designed for medium to large workgroups. The Switch can be installed where space is limited; moreover it provides smooth network migration and easy upgrade to network capacity.
| Management features | |
| Switch type: | Unmanaged |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity: | 8 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity: | 2 |
| Network | |
| Networking standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support: | ![]() |
| Full duplex: | ![]() |
| Half duplex: | ![]() |
| Ethernet LAN data rates: | 100,1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation: | ![]() |
| VLAN support: | ![]() |
| Data transmission | |
| MAC address table: | 2000 entries |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Stackable: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| LED indicators: | Activity, Link, PoE, Power |
| Country of origin: | China |
| Performance | |
| Fanless: | ![]() |
| Mean time between failures (MTBF): | 5000 h |
| Power | |
| Power source: | AC |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical): | 5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE): | ![]() |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget: | 120 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 210 mm |
| Depth: | 150 mm |
| Height: | 35 mm |
| Weight: | 790 g |
| Packaging data | |
| Cables included: | AC |
| Quick start guide: | ![]() |
| Package width: | 264 mm |
| Package depth: | 217 mm |
| Package height: | 67 mm |
| Package weight: | 1.14 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176990 |