The Lenovo ThinkSystem ST250 V3 is a mainstream 1-socket tower server that also be rack mounted as a rack server. It is ideal for small-to-medium businesses, remote offices, branch offices, banking and public sector. The server supports the new Intel Xeon E-2400 Series processors, formerly codenamed "Raptor Lake".
This product guide provides essential presales information to understand the ThinkSystem ST250 V3 server, its key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the ST250 V3 and consider its use in IT solutions.
| Processor | |
| Processor family: | Intel® Xeon® |
| Processor manufacturer: | Intel |
| Processor model: | 6315P |
| Processor frequency: | 2.8 GHz |
| Processor boost frequency: | 5.2 GHz |
| Performance cores: | 4 |
| Processor cores: | 4 |
| Processor cache: | 12 MB |
| Number of processors installed: | 1 |
| Memory | |
| Internal memory: | 16 GB |
| Internal memory type: | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory: | 128 GB |
| Memory slots: | 4x DIMM |
| ECC: | Yes |
| Memory clock speed: | 4800 MHz |
| Memory layout (slots x size): | 1 x 16 GB |
| Storage | |
| RAID support: | Yes |
| RAID levels: | 0, 1, 5, 10, 50 |
| Hot-swap: | Yes |
| Internal drive bays: | 8 |
| Supported storage drive interfaces: | SAS, Serial ATA |
| Graphics | |
| On-board graphics card: | Yes |
| Maximum graphics card memory: | 16 MB |
| Network | |
| LAN controller: | Broadcom 5719 |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Cabling technology: | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type: | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 2 |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 5 |
| VGA (D-Sub) ports quantity: | 1 |
| Serial ports quantity: | 1 |
| Design | |
| Chassis type: | Tower |
| Product colour: | Black |
| Performance | |
| Performance management: | XCC Platinum |
| Trusted Platform Module (TPM): | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version: | 2.0 |
| Software | |
| Compatible operating systems: | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux SUSE Linux Enterprise Server VMware ESXi |
| Power | |
| Power supply: | 800 W |
| Number of main power supplies: | 1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 8 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 8 - 90% |
| Operating altitude: | 0 - 3050 m |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification: | 80 PLUS Platinum |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 176 mm |
| Depth: | 578 mm |
| Height: | 444 mm |
| Technical details | |
| Supported storage drives form factor (rear): | 2.5" |