ThinkVision E55 LFD equips meeting space users to experience high performance and comfortable viewing with high brightness, anti-glare design and eye-care technology. With E55 LFD, meeting users can easily connect their own device with built-in USB-C docking. And it also works seamlessly with ThinkSmart computing to enhance the collaboration experience. The ThinkSmart computing module integrates effortlessly into the LFD set-up and can be controlled remotely through ThinkSmart Manager. The total solution reduces clutter while offering greater flexibility, streamlined workflows and improved productivity.
| Display | |
| Display diagonal: | 138.7 cm (54.6") |
| Display resolution: | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio: | 16:9 |
| Display technology: | IPS |
| Touchscreen: | No |
| HD type: | 4K Ultra HD |
| Panel type: | IPS |
| Response time: | 8 ms |
| Screen shape: | Flat |
| Contrast ratio (typical): | 5000:1 |
| Maximum refresh rate: | 60 Hz |
| Display number of colours: | 1.07 billion colours |
| LED backlight: | Yes |
| Display brightness (typical): | 400 cd/m² |
| Display brightness: | 400 cd/m² |
| Anti-glare screen: | Yes |
| Aspect ratio: | 16:9 |
| Viewing angle, horizontal: | 178° |
| Viewing angle, vertical: | 178° |
| Pixel pitch: | 0.315 x 0.315 mm |
| Pixel density: | 80 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| Colour depth: | 10 bit |
| Colour gamut: | 72% |
| sRGB coverage (typical): | 95% |
| NTSC coverage (typical): | 72% |
| DCI-P3 coverage: | 75% |
| Anti-glare surface: | Yes |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC: | No |
| AMD FreeSync: | No |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 11 |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Built-in camera: | No |
| Number of speakers: | 2 |
| Built-in microphone: | No |
| Design | |
| Product colour: | Black |
| Colour name: | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Headphone out: | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity: | 4 |
| Number of upstream ports: | 2 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity: | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity: | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity: | 4 |
| USB Type-C downstream ports quantity: | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode: | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity: | 0 |
| HDMI ports quantity: | 2 |
| HDMI version: | 2.1 |
| DisplayPorts quantity: | 2 |
| DisplayPort out quantity: | 0 |
| DisplayPort version: | 1.4 |
| Network | |
| Wi-Fi: | No |
| Wi-Fi standards: | Not supported |
| Bluetooth: | No |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting: | Yes |
| Cable lock slot: | No |
| Height adjustment: | No |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR): | G |
| Energy efficiency class (HDR): | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours: | 84 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours: | 170 kWh |
| Power consumption (typical): | 100 W |
| Power consumption (standby): | 0.5 W |
| Power consumption (max): | 300 W |
| Power consumption (average): | 100 W |
| Power consumption (off): | 0.3 W |
| Power supply type: | Internal |
| Energy efficiency scale: | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Bezel width (side): | 3.3 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 1370 mm |
| Package depth: | 185 mm |
| Package height: | 850 mm |
| Package weight: | 22.7 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates: | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Other features | |
| Viewing angle: | 178° |
| RJ-45 ports quantity: | 1 |
| Weight: | 17.9 kg |
| Height: | 720.7 mm |
| Width: | 1227 mm |
| Depth: | 125.1 mm |
| Compliance certificates: | RoHS |
| Ethernet LAN data rates: | 1000 Mbit/s |
| Certification: | EU Energy Label (G-class) TÜV Rheinland® Flicker Free TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution) |