Narrows the field of vision on the monitor to +/- 30 degrees, helping you keep the information on your screen private and reducing the chances of a visual data breach. Filters out the harmful rays by up to 30%, easing eye strain and reducing the chances of blue light interrupting your natural sleep patterns. One side has a matte finish to reduce glare and fingerprints. The other side is glossy and provides a clearer view of the monitor. The anti-glare/matte surface uses a special antimicrobial film coating that prevents mildew and bacteria growth, which can cause stains and odors on the film.
| Design | |
| Maximum screen size: | 60.5 cm (23.8") |
| Suitable for: | Monitor |
| Type: | Frameless display privacy filter |
| Features | |
| Display filter features: | Privacy |
| Limits viewing angle: | 30° |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Weight & dimensions | |
| Depth: | 0.44 mm |
| Packaging data | |
| Package width: | 381 mm |
| Package depth: | 584 mm |
| Package height: | 6 mm |
| Package weight: | 522 g |