Go beyond the limitations of your notebook and complement your workflow with a tactile, responsive 21-key keypad that sports premium scissor-switch keys and is compact enough to take on the go. With an impressive up to 3 months of battery life and a powerful 2.4 GHz wireless connector, you can rest easy knowing that your numeric keypad will be ready for action whenever you are.
| Features | |
| Device interface: | RF Wireless |
| Purpose: | Universal |
| Pointing device: | ![]() |
| USB hub: | ![]() |
| Key switch type: | Tactile |
| Keyboard number of keys: | 21 |
| Keys operating life: | 10 million characters |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour: | Grey |
| Ergonomic design: | ![]() |
| Receiver | |
| Wireless receiver interface: | USB |
| Power | |
| Power source type: | Battery |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 132.8 mm |
| Depth: | 85 mm |
| Height: | 13.5 mm |
| Weight: | 109 g |
| Package width: | 180 mm |
| Package depth: | 127 mm |
| Package height: | 43 mm |
| Package weight: | 277 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84716060 |