The Intel X710 family of 10 Gigabit Ethernet (GbE) server network adapters addresses the demanding needs of the next-generation data center. By providing unmatched features for server and network virtualization, small packet performance, and low power; the data center network is flexible, scalable, and resilient.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wired |
| Host interface: | PCI Express |
| Interface: | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 4 |
| Network | |
| Maximum data transfer rate: | 10000 Mbit/s |
| Design | |
| Internal: | Yes |
| Component for: | Server |
| Antenna: | No |
| Certification: | EN55022 EN55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 ICES-003, Issue-004 FCC 47 CFR Part 15 Class A VCCI AS/NZS CISPR 22 / C-tick RRL for KC BSMI UL 94 V-1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 15 mm |
| Depth: | 167 mm |
| Height: | 111 mm |