A USB Video Class (UVC) compliant video camera designed for teleconferencing applications on desktop or laptop. It's a reliable digital video device to transfer video data with HD quality through a high-speed USB interface in Full HD mode delivers clear images for all your videoconferencing needs.It's easy to operate, and functional mechanical mechanism creates an excellent user experience.The built-in dual microphones provide clear audio that you can count on. It feeds or streams its image in real-time through a computer to a computer network, and also delivers fast and secure facial recognition for Windows Hello.
| Performance | |
| Maximum video resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type: | Full HD |
| Design | |
| Built-in microphone: | ![]() |
| Interface: | USB-C |
| Product colour: | Black |
| Mounting type: | Clip/Stand |
| Number of microphones: | 2 |
| Cable length: | 1.8 m |
| LED indicators: | ![]() |
| Certification: | CE for EU/EFTA; FCC and ICES for North America; CB(62368 -1); KCC for South Korea; BSMI for TW; VCCI for Japan; UKR for Ukraine; SASO for Saudi Arabia; EAC for Russia/CU; VCCI for Japan; NOM for Mexico BIS for India UKCA for UK |
| Software | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T): | -5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 120 mm |
| Depth: | 63 mm |
| Height: | 56.3 mm |
| Weight: | 190 g |
| Packaging data | |
| Quantity: | 1 |
| Package weight: | 190 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85258900 |