Lenovo 4TB Performance PCIe Gen4 NVMe OPAL M.2 2280 SSD is a good choice to upgrade your ThinkPad notebook. It is qualified on select ThinkPad notebooks and is backed by a one year warranty.
| Features | |
| SSD capacity: | 4 TB |
| SSD form factor: | M.2 |
| Interface: | PCI Express 4.0 |
| NVMe: | Yes |
| Component for: | Universal |
| Certification: | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC, RCM, CB |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 22 mm |
| Depth: | 3.58 mm |
| Height: | 80 mm |
| Weight: | 8.4 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 177 mm |
| Package depth: | 144 mm |
| Package height: | 53 mm |
| Package weight: | 100 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | 0 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |