The Lenovo ThinkPad Professional 16" Topload Gen 2 is the traditional briefcase with a modern upgrade, while also being smarter for the planet. This functional yet streamlined topload case carries, protects, and organizes all your business essentials, while premium, lightweight materials withstand everyday wear and tear.
| Features | |
| Maximum screen size: | 40.6 cm (16") |
| Case type: | Toploader bag |
| Material: | Plastic |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | ThinkPad |
| Carrying handle(s): | Yes |
| Shoulder strap: | Yes |
| Removable shoulder strap: | Yes |
| Protection features: | Scratch resistant, Water resistant |
| Recycled material: | Yes |
| Recycled material percentage: | 89% |
| Closure type: | Zipper |
| Quantity: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 410 mm |
| Depth: | 80 mm |
| Height: | 300 mm |
| Package width: | 410 mm |
| Package depth: | 80 mm |
| Package height: | 300 mm |
| Package weight: | 860 g |