Sporting the classic ThinkPad design, the ThinkPad Professional Sleeve comes in both 13 and 14 sizes to deliver a tailored fit for your laptop. It's engineered to make commutes effortless, too. With an easy-access front pocket, you can easily store your phone, cables, and accessories. Plus, with the vegan leather, recycled plastic, and bamboo fiber construction you ll feel good, too.
| Features | |
| Maximum screen size: | 35.6 cm (14") |
| Case type: | Sleeve case |
| Material: | Faux leather, Nylon, Plastic |
| Product main colour: | Black |
| Brand compatibility: | Lenovo |
| Surface coloration: | Monochromatic |
| Compatibility: | ThinkPad |
| Front pocket: | ![]() |
| Recycled material: | ![]() |
| Closure type: | Magnetic closure |
| Quantity: | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 380 mm |
| Depth: | 8 mm |
| Height: | 275 mm |
| Weight: | 382.5 g |
| Package width: | 380 mm |
| Package depth: | 8 mm |
| Package height: | 275 mm |
| Package weight: | 432.5 g |