Turret delivers 2MP live monitoring, it supports the latest H.265 compression which can save up to 50% bandwidth and storage. With IP67 certified, the camera can be used outdoors under different weather conditions.With built-in spotlight and 110dB security siren, Bullet actively keeps unwelcome visitors away from what you care about.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| Maximum operating distance: | 100 m |
| Built-in light: | Yes |
| Antenna type: | External |
| Antennas quantity: | 2 |
| Certification: | CE, FCC |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling/wall |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Turret |
| Housing material: | Metal, Plastic |
| International Protection (IP) code: | IP67 |
| Weatherproof: | Yes |
| Camera | |
| Lens viewing angle, horizontal: | 114° |
| Lens viewing angle, vertical: | 59° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 135° |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Progressive scan: | Yes |
| Lens system | |
| Zoom capability: | Yes |
| Digital zoom: | 16x |
| Fixed focal length: | 2.8 mm |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| Night vision distance: | 30 m |
| LED type: | IR |
| Video | |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265 |
| Frame rate: | 30 fps |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Audio system: | 2-way |
| Built-in microphone: | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Bluetooth: | No |
| Supported network protocols: | CGI, ONVIF |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Frequency band: | 2.4 GHz |
| Storage | |
| Built-in HDD: | No |
| Card reader integrated: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size: | 256 GB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security | |
| Built-in siren: | Yes |
| Siren noise level: | 110 dB |
| Video motion detection: | Yes |
| Management features | |
| Reset button: | Yes |
| Power | |
| Power source type: | DC |
| Power consumption (typical): | 7 W |
| DC output voltage: | 12 |
| DC output current: | 1 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported: | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 102.2 mm |
| Diameter: | 11 cm |
| Weight: | 352 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |
| Mounting kit: | Yes |
| Screws included: | Yes |
| Manual: | Yes |
| AC adapter included: | Yes |
| Waterproof connector: | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85258900 |