Wireless Bluetooth® earbuds for people on the go.The HyperX Cloud Buds are the perfect travel companion for those that live life on the go. These Bluetooth® earbuds are great for listening to music, streaming your favorite media, or playing some casual games to pass the time. The lightweight flexible neckband features an in-line mic and multi-function button so you can answer calls, control tracks, and activate digital assistants with ease. Three ear tip sizes are included so you can get the perfect fit for all day comfort.
| Performance | |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | In-ear |
| Recommended usage: | Calls/Music |
| Product colour: | Black, Red |
| Headset type: | Binaural |
| Cable length: | 0.2 m |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR): | 104 dB |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| 3.5 mm connector: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Bluetooth version: | 5.1 |
| Headphones | |
| Ear coupling: | Intraaural |
| Maximum input power: | 1 mW |
| Headphone frequency: | 20 - 20000 Hz |
| Impedance: | 65.2 |
| Headphone sensitivity: | 104 dB |
| Driver unit: | 1.4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type: | Boom |
| Microphone sensitivity: | -16.5 dB |
| Battery | |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 27.5 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85183000 |