| Performance |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Wide Dynamic Range (WDR): |  |
| Day/night mode: |  |
| Infrared (IR) cut-off filter: |  |
| Design |
| Mounting type: | Ceiling/wall |
| Product colour: | Grey |
| Form factor: | Bullet |
| Housing material: | Aluminium |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| IK code: | IK10 |
| Camera |
| Lens viewing angle, horizontal: | 119.5° |
| Lens viewing angle, vertical: | 62.8° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 142.1° |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 2 - 1/12000 s |
| Image sensor |
| Sensor type: | CMOS |
| Number of sensors: | 1 |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Number of effective pixels (H x V): | 1945 x 1097 pixels |
| Lens system |
| Number of lenses: | 1 |
| Maximum aperture number: | 1.4 |
| Minimum aperture number: | 3.6 |
| Focal length range: | 2.8-12 mm |
| Closest focusing distance: | 0.5 m |
| Night vision |
| Night vision: |  |
| Night vision distance: | 50 m |
| LED type: | IR |
| Video |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate: | 30 fps |
| Video streaming: |  |
| Flip & mirror: |  |
| Privacy masking: |  |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC): |  |
| Highlight Compensation (HLC): |  |
| Audio |
| Voice codecs: | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2 |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Bluetooth: |  |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Networking standards: | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols: | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage |
| Built-in HDD: |  |
| Card reader integrated: |  |
| Compatible memory cards: | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size: | 512 GB |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security |
| Video motion detection: |  |
| IP address filtering: |  |
| HTTPS encryption: |  |
| Power |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (max): | 12 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)): | 12.95 W |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T): | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Diameter: | 9.1 cm |
| Length: | 368.6 mm |
| Weight: | 2.18 kg |
| Packaging content |
| Number of cameras: | 1 |