| Performance |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| PTZ control: |  |
| Wide Dynamic Range (WDR): |  |
| Day/night mode: |  |
| Alarm input/output: |  |
| Infrared (IR) cut-off filter: |  |
| Design |
| Mounting type: | Ceiling/wall |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| Housing material: | Aluminium |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| IK code: | IK10 |
| Camera |
| Lens viewing angle, horizontal: | 187° |
| Lens viewing angle, vertical: | 187° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 187° |
| White balance: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter speed: | 1/5 - 1/12000 s |
| Image sensor |
| Sensor type: | CMOS |
| Number of sensors: | 1 |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.3 mm (1 / 2.3") |
| Lens system |
| Number of lenses: | 1 |
| Maximum aperture number: | 2.2 |
| Fixed focal length: | 1.08 mm |
| Closest focusing distance: | 0.5 m |
| Night vision |
| Night vision: |  |
| Night vision distance: | 10 m |
| LED type: | IR |
| Video |
| Maximum resolution: | 3008 x 3008 pixels |
| Total megapixels: | 12 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265 |
| Frame rate: | 30 fps |
| Video streaming: |  |
| Noise reduction: |  |
| Flip & mirror: |  |
| Privacy masking: |  |
| Back Light Compensation (BLC): |  |
| Highlight Compensation (HLC): |  |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Wi-Fi: |  |
| Bluetooth: |  |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Networking standards: | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP,RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP, SRTP |
| Number of users: | 20 user(s) |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage |
| Built-in HDD: |  |
| Card reader integrated: |  |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Maximum memory card size: | 512 GB |
| Flash memory: | 512 MB |
| Internal memory: | 4096 MB |
| Ports & interfaces |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security |
| Video motion detection: |  |
| IP address filtering: |  |
| HTTPS encryption: |  |
| Anti-flicker: |  |
| Power |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (max): | 9.1 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)): | 11 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T): | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 95% |
| Weight & dimensions |
| Height: | 72 mm |
| Diameter: | 16 cm |
| Weight: | 1.1 kg |
| Packaging content |
| Number of cameras: | 1 |