2M Network Dome Camera- Max. 2megapixel (1920 x 1080) resolution- 2.8 ~ 12mm (4.3x) motorized varifocal lens- Max. 60fps@all resolutions (H.265/H.264)- H.265, H.264, MJPEG codec supported, Multiple streaming- Day & Night (ICR), WDR (150dB), Defog- Loitering, Directional detection, Fog detection, Audio detection, Digital auto tracking, Sound classification, Tampering- Motion detection, Handover- SD/SDHC/SDXC memory slot (Max. 512GB)- Hallway view, WiseStream II support, IK08- LDC support (Lens Distortion Correction)- PoE / 12V DC, Bi-directional audio support
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| PTZ control: | ![]() |
| PTZ modes: | Digital PTZ |
| Auto-tracking: | ![]() |
| Wide Dynamic Range (WDR): | ![]() |
| Day/night mode: | ![]() |
| Alarm input/output: | ![]() |
| Remote viewing: | ![]() |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | Ivory |
| Form factor: | Dome |
| Housing material: | Plastic |
| Protection features: | Vandal proof |
| IK code: | IK08 |
| Fog proof: | ![]() |
| Camera | |
| Camera pan control: | ![]() |
| Camera tilt control: | ![]() |
| Minimum illumination: | 0.0015 lx |
| Angle of rotation: | 355° |
| Lens viewing angle, horizontal: | 119.5° |
| Lens viewing angle, vertical: | 62.8° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 142.1° |
| Tilt angle range: | 0 - 67° |
| Pan range: | 0 - 354° |
| White balance: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 2 - 1/12000 s |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Number of sensors: | 1 |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Progressive scan: | ![]() |
| Number of effective pixels (H x V): | 1945 x 1097 pixels |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Zoom capability: | ![]() |
| Focus: | Motorized/Manual |
| Maximum aperture number: | 3.6 |
| Minimum aperture number: | 1.4 |
| Focal length range: | 2.8 - 12 mm |
| Closest focusing distance: | 0.5 m |
| Video | |
| Maximum resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Video compression formats: | AVC, H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 320 x 240, 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 720 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Frame rate: | 60 fps |
| Video streaming: | ![]() |
| Noise reduction: | ![]() |
| Noise reduction technology: | 3D noise reduction |
| Flip & mirror: | ![]() |
| Privacy masking: | ![]() |
| Text caption overlay: | ![]() |
| Image stabilizer: | ![]() |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR), Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Highlight Compensation (HLC): | ![]() |
| Audio | |
| Audio system: | 2-way |
| Audio formats supported: | ADPCM, G.711, G.726, LC-AAC |
| Sample rate: | 48 kHz |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR): | 50 dB |
| Audio detection: | ![]() |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Networking standards: | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols: | TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, PPPoE, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, PIM-SM, UPnP, Bonjour |
| Number of users: | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage | |
| Card reader integrated: | ![]() |
| Compatible memory cards: | SD, SDHC, SDXC |
| Maximum memory card size: | 512 GB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Composite video out: | 1 |
| Microphone in: | ![]() |
| USB port: | ![]() |
| Security | |
| Video motion detection: | ![]() |
| Active tampering alarm: | ![]() |
| IP address filtering: | ![]() |
| Security algorithms: | 802.1x RADIUS, EAP-TLS |
| HTTPS encryption: | ![]() |
| Alert notification type: | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features: | Crossing line, Defocus, Face detection, Missing object |
| Anti-flicker: | ![]() |
| Management features | |
| Web browser: | ![]() |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (typical): | 6 W |
| Power consumption (max): | 6.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -50 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported: | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 140.8 mm |
| Depth: | 140.8 mm |
| Height: | 113 mm |
| Weight: | 610 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |