Max. 5Megapixel (2592 x 1944) resolution2.8mm fixed lens0.15Lux (Color), WDR (120dB)Max. 30fps@5MP (H.265 / H.264)H.265, H.264, MJPEG codec support, Multiple streamingTampering, Motion detection, Defocus detectionMicro SD / SDHC / SDXC memory slot (Max. 128GB)Hallway view, WiseStream II supportLDC, PoE
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Wide Dynamic Range (WDR): | ![]() |
| Day/night mode: | ![]() |
| Alarm input/output: | ![]() |
| Languages support: | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Dome |
| Housing material: | Plastic |
| International Protection (IP) code: | IP42 |
| IK code: | IK08 |
| Camera | |
| Minimum illumination: | 0.15 lx |
| Lens viewing angle, horizontal: | 104.4° |
| Lens viewing angle, vertical: | 76.7° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 136.1° |
| Tilt angle range: | 0 - 69° |
| Pan range: | 0 - 350° |
| White balance: | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Adjustment shutter speed: | Manual |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Progressive scan: | ![]() |
| Number of effective pixels (H x V): | 2592 x 1944 pixels |
| Lens system | |
| Fixed focus: | ![]() |
| Maximum aperture number: | 2 |
| Fixed focal length: | 2.8 mm |
| Video | |
| Maximum resolution: | 2592 x 1944 pixels |
| Total megapixels: | 5 MP |
| Video compression formats: | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions: | 640 x 360, 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 768 x 576, 800 x 448, 800 x 600 (SVGA), 1280 x 960, 1920 x 1080 (HD 1080), 2592 x 1944 |
| Video streaming: | ![]() |
| Noise reduction: | ![]() |
| Gain control type: | Manual |
| Flip & mirror: | ![]() |
| Bit rate control: | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Back Light Compensation (BLC): | ![]() |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Bluetooth: | ![]() |
| Ethernet interface type: | 10 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Networking standards: | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols: | IPv4, IPv6, TCP/IP, UDP/IP, RTP(UDP), RTP(TCP), RTCP, RTSP, NTP, HTTP, HTTPS, SSL/TLS, DHCP, FTP, SMTP, ICMP, IGMP, SNMPv1/v2c/v3(MIB-2), ARP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, Bonjour, LLDP |
| Number of users: | 6 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support: | ![]() |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Storage | |
| Card reader integrated: | ![]() |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Security | |
| Video motion detection: | ![]() |
| Active tampering alarm: | ![]() |
| IP address filtering: | ![]() |
| Alert notification type: | |
| Power | |
| Power source type: | PoE |
| Power consumption (typical): | 4 W |
| Power consumption (max): | 5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 0 - 90% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 56 mm |
| Diameter: | 9.9 cm |
| Weight: | 165 g |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |