| Performance | |
| Type: | Dimmer |
| LED lamp power (max): | 230 W |
| Halogen lamp power (max): | 2300 W |
| Power failure memory: | ![]() |
| Number of configurable buttons: | 1 |
| Hue dimmer switch minimum indoor range: | 100 m |
| Zigbee Light Link: | ![]() |
| Number of hue taps per bridge (max): | 6 |
| Maximum indoor range: | 30 m |
| Maximum outdoor range: | 100 m |
| Design | |
| Case design: | Mountable |
| Control type: | Buttons |
| Product colour: | Grey |
| LED indicators: | ![]() |
| Operating frequency: | 868.3 MHz |
| Suitable for indoor use: | ![]() |
| Suitable for outdoor use: | ![]() |
| Mounting type: | Wall |
| Portable: | ![]() |
| Installation type: | Screws |
| Power | |
| AC input voltage: | 230 V |
| RF transmission frequency: | 868.3 MHz |
| Transmit power: | 10 mW |
| Resistive load (max): | 2300 W |
| Resistive load (min): | 100 W |
| Resistive load (max): | 1500 VA |
| Packaging data | |
| Package type: | Box |