| Technical details | |
| Detector type: | Optical detector |
| Connectivity technology: | Wireless |
| Product colour: | White |
| Alarm decibels: | 85 dB |
| Quantity: | 1 |
| Power | |
| Power source: | Battery |
| Battery life: | 10 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Diameter: | 11.6 cm |
| Height: | 49 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 65 °C |