| Power | |
| Input voltage: | 230/400 V |
| Rated current: | 40 A |
| Coil voltage: | 500 V |
| Features | |
| Type: | Type A |
| Number of poles: | 4 |
| Product colour: | Blue, White |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -25 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -55 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 70 mm |
| Depth: | 70 mm |
| Height: | 83 mm |