| Power | |
| Rated current: | 16 A |
| Rated voltage: | 230 V |
| Total power loss: | 5.76 W |
| Features | |
| Trip curve type: | Type B |
| Number of poles: | 2 |
| Modules quantity (max): | 3 module(s) |
| Certification: | EN 62606, EN 61009-1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 53.2 mm |
| Depth: | 70 mm |
| Height: | 83 mm |