| Power |
| Input voltage: | 230 V |
| Rated current: | 16 A |
| Features |
| Circuit breaker type: | Residual-current device |
| Type: | Type A |
| Breaking capacity: | 6000 A |
| Number of poles: | 1 |
| Modules quantity (max): | 4 module(s) |
| Product colour: | Grey |
| Certification: | VDE |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T): | -55 - 70 °C |
| Weight & dimensions |
| Width: | 71 mm |
| Depth: | 70 mm |
| Height: | 86 mm |
| Dimensions (WxDxH): | 71 x 70 x 86 mm |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Hager Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG Zum Gunterstal 66440 Blieskastel Deutschland info@hager.de