Mobile printing accessory with easy setup, simple manageability and strong security.[1,2]
| Features | |
| Internal: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| IPP support: | ![]() |
| HP segment: | Business, Enterprise |
| Network | |
| Network connection type: | Wireless LAN |
| Networking standards: | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g |
| Security algorithms: | HTTPS, SNMP, SSL/TLS, WPA2, WPA2-AES |
| Protocols | |
| Supported network protocols: | IPv4/IPv6: Apple Bonjour compatible, SNMPv1/v2c/v3, HTTP, HTTPS, FTP, Port 9100, LPD, IPP, Secure-IPP, WS Discovery, WS Print; IPv6: MLDv1, ICMPv6; IPv4: SLP, Telnet, IGMPv2, DHCP Server, AirPrint, GCP 2.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity: | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: | 2 |
| Power | |
| Power consumption (typical): | 2.5 W |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials: | Complies with RoHS Directive 2011/65/EU; EN50581:2012 |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 82 mm |
| Depth: | 56 mm |
| Height: | 20 mm |
| Weight: | 61 g |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH): | 178 x 138 x 60 mm |
| Package width: | 178 mm |
| Package depth: | 138 mm |
| Package height: | 60 mm |
| Package weight: | 266 g |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 15 - 95% |
| Operating temperature (T-T): | 32 - 104 °F |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 90 pc(s) |
| Logistics data | |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |
| Products per master (outer) case: | 18 pc(s) |
| Other features | |
| Products per pallet: | 540 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 5.53 kg (12.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): | 1200.2 x 1000.8 x 1270 mm (47.2 x 39.4 x 50") |
| Pallet weight (imperial): | 187.3 kg (413 lbs) |