Ideal for design and engineering teams workgroups producing CAD and general-purpose applications.It's easy to get crisp, clear results. Designed together with your HP DesignJet printer/MFP as an optimized printing system, Original HP inks can help reduce downtime, improve productivity. Choose from 40- to 300-ml cartridge sizes to fit your needs.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Matte black |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP DesignJet T730, T830 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink volume: | 300 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | F9J68A |
| Country of origin: | Singapore |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -25 - 55 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 283 mm |
| Depth: | 41 mm |
| Height: | 118 mm |
| Weight: | 450 g |
| Package width: | 283 mm |
| Package depth: | 41 mm |
| Package height: | 118 mm |
| Package weight: | 490 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 101.6 cm |
| Pallet gross length: | 121.9 cm |
| Pallet gross height: | 91.9 cm |
| Products per pallet: | 510 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 102 pc(s) |
| Layers per pallet: | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 248 g |
| Master (outer) case width: | 298 mm |
| Master (outer) case length: | 218 mm |
| Master (outer) case height: | 132 mm |
| Products per master (outer) case: | 5 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 2.71 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents: | Ink cartridge |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 2.71 kg (5.97 lbs) |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1016 x 1219.2 x 919.48 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial): | 1016 x 1219.2 x 919.5 mm (40 x 48 x 36.2") |
| Pallet weight (imperial): | 248 kg (546.8 lbs) |