Ideal for small-business and home-office customers who print frequently, produce high-quality text and colour graphics and images, and recycle.Count on high-quality black text and colour graphics that makes an impression for your business, and get reliability features, using easy-to-recycle Original HP ink cartridges.[1]
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Brand compatibility: | HP |
| Supply type: | Single pack |
| Compatibility: | HP OfficeJet 6700, 7110, 7610, 7612 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 4 ml |
| Colour ink page yield: | 330 pages |
| Cartridge capacity: | Standard Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| Country of origin: | China |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 114.8 mm |
| Depth: | 23.9 mm |
| Height: | 100.1 mm |
| Weight: | 40 g |
| Package width: | 94 mm |
| Package depth: | 24 mm |
| Package height: | 124 mm |
| Package weight: | 50 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 1520 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 176 pc(s) |
| Layers per pallet: | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 19 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 108.6 g |
| Products per master (outer) case: | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 1.16 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 1.16 kg (2.55 lbs) |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1200 x 800 x 904 mm |
| Stacking number for pallet: | 2 pc(s) |