Print two-sided, black-and-white documents at high speeds on paper sizes up to A3, save money with energy-saving features, and keep data secure. Enable high-volume, black-and-white printing on paper sizes up to A3, with capacity up to 4,600 sheets[1]. Control costs with energy-saving features and two-sided printing. Protect sensitive business data and centrally manage printing policies.
| Printing | |
| Colour: | ![]() |
| Print technology: | Laser |
| Duplex printing: | ![]() |
| Maximum resolution: | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter): | 41 ppm |
| Duplex printing mode: | Auto |
| Print resolution black: | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A3): | 20 ppm |
| Time to first page (black, normal): | 10.5 s |
| Secure printing: | ![]() |
| Features | |
| Maximum duty cycle: | 100000 pages per month |
| Printing colours: | Black |
| Number of print cartridges: | 1 |
| Page description languages: | PCL 5e, PCL 6, PDF 1.4, PostScript 3 |
| HP segment: | Enterprise |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays: | 3 |
| Total input capacity: | 600 sheets |
| Total output capacity: | 250 sheets |
| Maximum number of input trays: | 6 |
| Maximum input capacity: | 4600 sheets |
| Maximum output capacity: | 250 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size: | A3 |
| Paper tray media types: | Card stock, Envelopes, Labels, Plain paper, Pre-printed, Recycled paper, Transparencies |
| ISO A-series sizes (A0...A9): | A3, A4 |
| Maximum print size: | 297 x 420 mm |
| Ports & interfaces | |
| Direct printing: | ![]() |
| USB port: | ![]() |
| Standard interfaces: | Ethernet, USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi: | ![]() |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Network ready: | ![]() |
| Mobile printing technologies: | Apple AirPrint, HP ePrint, Mopria Print Service |
| Performance | |
| Internal memory: | 512 MB |
| Maximum internal memory: | 1024 MB |
| Processor frequency: | 800 MHz |
| Sound pressure level (printing): | 6.8 dB |
| Design | |
| Market positioning: | Business |
| Product colour: | Black, Grey |
| Built-in display: | ![]() |
| Display: | LCD |
| Power | |
| Power consumption (printing): | 786 W |
| Power consumption (standby): | 22.1 W |
| Power consumption (off): | 0.21 W |
| AC input voltage: | 100 - 240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported: | ![]() |
| Mac operating systems supported: | ![]() |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates: | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 568 mm |
| Depth: | 596 mm |
| Height: | 392 mm |
| Weight: | 38.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 810 mm |
| Package depth: | 785 mm |
| Package height: | 644 mm |
| Package weight: | 45.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Pallet gross weight: | 159.5 g |
| Layers per pallet: | 3 pc(s) |
| Products per pallet: | 3 pc(s) |
| Technical details | |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH): | 810 x 785 x 644 mm |
| Maximum dimensions (W x D x H): | 858 x 989 x 392 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 825 x 800 x 2082 mm |
| Print margin bottom (A4): | 2 mm |
| Print margin left (A4): | 2 mm |
| Print margin right (A4): | 2 mm |
| Print margin top (A4): | 2 mm |
| Standard output capacity for transparencies: | 250 sheets |