Designed for home office users who need to produce business-quality colour for less.
HP 920XL Black Ink Cartridges print laser-quality black text, using Original HP inks. Print professional, plain paper documents, using pigment ink designed for the office.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Compatibility: | HP OfficeJet 7500A |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink page yield: | 1200 pages |
| Cartridge capacity: | Extra (Super) High Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | CD975AE |
| Quantity per box: | 1 pc(s) |
| HP segment: | Business, Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 107 mm |
| Depth: | 47 mm |
| Height: | 115 mm |
| Weight: | 80 g |
| Package width: | 107 mm |
| Package depth: | 47 mm |
| Package height: | 115 mm |
| Package weight: | 110 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 1120 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 56 pc(s) |
| Layers per pallet: | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 162.37 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Technical details | |
| Box contents: | 1 Cartridge |
| Products per larger master (outer) case: | 20 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 2.45 g |
| Other features | |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1200 x 800 x 1089 mm |
| Pallet size (EU): | 1200 x 800 x 1089 mm |