Ideal for small and large digital printers, photolabs, quickprinters and copyshops.Consistent, high-quality results from brilliant colour to crisp lines. Exceptional fade resistance[1]. Time-saving supplies reordering[2]. Count on trouble-free printing with Original HP cartridges and HP Photo Inks to get the job done right.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Magenta |
| Brand compatibility: | HP |
| Compatibility: | HP Designjet Z6100 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Colour ink volume: | 775 ml |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C9468A |
| Country of origin: | Singapore |
| Recycled material percentage: | 30% |
| HP segment: | Business |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T): | 5 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T): | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 324 mm |
| Depth: | 120 mm |
| Height: | 64 mm |
| Weight: | 1 kg |
| Package width: | 324 mm |
| Package depth: | 120 mm |
| Package height: | 64 mm |
| Package weight: | 1.09 kg |
| Technical details | |
| Maximum number of stacking cartons: | 5 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 122 cm |
| Pallet gross length: | 101.6 cm |
| Pallet gross height: | 168 cm |
| Products per pallet: | 600 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet: | 60 pc(s) |
| Layers per pallet: | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer: | 12 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 706.96 g |
| Master (outer) case width: | 332 mm |
| Master (outer) case length: | 286 mm |
| Master (outer) case height: | 254 mm |
| Products per master (outer) case: | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 11.54 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Other features | |
| Empty weight: | 320 g |
| Box contents: | Ink cartridge |
| Products per larger master (outer) case: | 10 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight: | 11.54 g |
| Master (outer) case gross weight (imperial): | 11.5 kg (25.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1220 x 1016 x 1680 mm |
| Pallet size (EU): | 1220 x 1016 x 1680 mm |