Reduce your printing costs with XL inksXL Stag inks are ideal if you print high volumes and are happy to make a bigger up-front investment to help reduce your business printing costs.Save money with individual inksEpson s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.Convenient, cost-effective multipacks Epson also offers ink multipacks - a convenient and cost-effective alternative to buying single ink cartridges.Epson inks are optimised for Epson printers Epson inks have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to deliver crisp, smudge-proof text and vibrant photographic images that will last for generations. Genuine Epson inks are produced to stringent, high-quality standards that enable Epson to guarantee the optimum performance of the printer, ink and media.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility: | Epson |
| Supply type: | Multi pack |
| Compatibility: | - WorkForce WF-3520DWF - Epson WorkForce WF-7525 - Epson WorkForce WF-7515 - Epson WorkForce WF-7015 - Epson WorkForce WF-3540DTWF - Epson WorkForce WF-3530DTWF - Epson WorkForce WF-3010DW - Epson Stylus SX620FW - Epson Stylus SX525WD - Epson Stylus Office BX935FWD - Epson Stylus Office BX925FWD - Epson Stylus Office BX635FWD - Epson Stylus Office BX630FW - Epson Stylus Office BX625FWD - Epson Stylus Office BX535WD - Epson Stylus Office BX525WD - Epson Stylus Office BX320FW - Epson Stylus Office B42WD |
| Quantity per pack: | 3 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity: | 3 |
| Colour ink volume: | 10.1 ml |
| Cartridge capacity: | High (XL) Yield |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T13064510 |
| Country of origin: | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 195 mm |
| Package depth: | 215 mm |
| Package height: | 20 mm |
| Package weight: | 155 g |
| Package type: | Box |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 3.18 m |
| Products per pallet: | 800 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 400 mm |
| Master (outer) case length: | 500 mm |
| Master (outer) case height: | 250 mm |
| Products per master (outer) case: | 40 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 6.24 kg |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet height (UK): | 3.18 m |
| Products per pallet (UK): | 800 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 160 pc(s) |