727/732 DesignJet Printhead, matte black/photo black/cyan/magenta/yellow/graySee professional results and rich color quality. The 6-color Original HP printhead is designed and tested with your printer to enable fast print speeds and to provide consistent high quality and reliable performance that enable less downtime.
| Performance | |
| Compatibility: | HP DesignJet T920 Printer series, HP DesignJet T1500 Printer series, HP DesignJet T16-- Printer series, HP DesignJet T930 Printer series, HP DesignJet T1530 Printer series, HP DesignJet T2530 Multifunction Printer series, HP DesignJet XL 3600 Multifunction Printer series |
| Print technology: | Thermal inkjet |
| Printing colours: | Matte black, Photo black, Cyan, Magenta, Yellow, Grey |
| OEM code: | B3P06A |
| Country of origin: | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 173 mm |
| Depth: | 120 mm |
| Height: | 170 mm |
| Weight: | 410 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 173 mm |
| Package depth: | 120 mm |
| Package height: | 170 mm |
| Package weight: | 600 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet: | 20 pc(s) |
| Products per pallet: | 360 pc(s) |
| Layers per pallet: | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight: | 250 g |
| Products per master (outer) case: | 18 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 11.84 g |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Pallet weight (EU): | 250 g |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Other features | |
| Quantity per box: | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H): | 1016 x 1219.2 x 1722.12 mm |
| Pallet size (EU): | 1016 x 1219.2 x 1722.12 mm |
| Technical details | |
| Box contents: | Printhead |