Designed for the way you work
Work where you want and sound your best with the over-ear, boomless Bluetooth® headset. Immerse yourself in rich audio, stay in complete comfort with soft ear cushions and an adjustable headband, and keep focused with adaptive ANC.
| Performance | |
| Product type: | Headset |
| Wearing style: | Head-band |
| Recommended usage: | Music/Everyday |
| Product colour: | Black |
| Headset type: | Binaural |
| Operating keys: | Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Volume control: | Touch |
| Control type: | Touch |
| Cable colour: | Black |
| LED indicators: | Yes |
| On/off switch: | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max): | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology: | Wireless |
| 3.5 mm connector: | Yes |
| USB connectivity: | Yes |
| USB connector: | USB Type-C |
| Bluetooth: | Yes |
| Bluetooth profiles: | A2DP, AVDTP, AVRCP, HFP, HSP |
| Bluetooth version: | 5.3 |
| Wireless range: | 30 m |
| Headphones | |
| Ear coupling: | Supraaural |
| Headphone sensitivity: | 132 dB |
| Driver unit: | 4 cm |
| Microphone | |
| Microphone type: | Built-in |
| Microphone frequency: | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity: | -37 dB |
| Number of microphones: | 10 |
| Battery | |
| Battery operated: | Yes |
| Battery type: | Built-in battery |
| Battery technology: | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous audio playback time: | 24 h |
| Talk time: | 21 h |
| Battery recharge time: | 1 h |
| Charging source: | USB |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 191 mm |
| Depth: | 77 mm |
| Height: | 181 mm |
| Weight: | 275 g |
| Packaging content | |
| Charging case connector type: | USB Type-C |
| Audio adapters included: | USB |
| Quick start guide: | Yes |
| Carrying case: | Yes |
| Cables included: | 3.5 mm to USB Type-C |
| Technical details | |
| Head-band cushion: | Yes |