Reliable coverage, all around
Keep the conversation going whenever, wherever in the office with the Poly Rove 30 wireless DECT IP phone solution. It stays cleaner for longer with Microban® antimicrobial product protection and has the flexibility to scale as you grow
| Performance | |
| Type: | DECT telephone |
| Handset type: | Wireless handset |
| Design | |
| Mounting type: | Desk |
| Product colour: | Black |
| Protection features: | Drop proof |
| Call management | |
| Caller ID: | Yes |
| Call forwarding: | Yes |
| Call waiting: | Yes |
| Call hold: | Yes |
| Call timer: | Yes |
| Display | |
| Built-in display: | Yes |
| Display: | TFT |
| Display diagonal: | 6.1 cm (2.4") |
| Display resolution: | 240 x 320 pixels |
| Backlight display: | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wireless connection: | Yes |
| Power | |
| Battery type: | Built-in |
| Talk time: | 18 h |
| Standby time: | 300 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 569 mm |
| Depth: | 146.3 mm |
| Height: | 36.8 mm |
| Package width: | 176 mm |
| Package depth: | 163 mm |
| Package height: | 44 mm |
| Package weight: | 365 g |
| Packaging content | |
| Number of handsets included: | 1 |