The EB-L890U delivers 8,000 lumens, WUXGA resolution, HDR and advanced installation features. It provides up to 30,000 hours of maintenance-free projection in Eco mode. Featuring a fixed centre lens with manual lens shift, 1.6x zoom and 10W speakers, it s ideal for professional applications and offers flexible control options via HDBaseT, LAN and wireless.
| Projector | |
| Projector brightness: | 8000 ANSI lumens |
| Projection technology: | 3LCD |
| Projector native resolution: | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical): | 5000000:1 |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Screen size compatibility: | 1270 - 12700 mm (50 - 500") |
| Projection distance (wide): | 1.4 - 14.8 m |
| Projection distance (tele): | 2.4 - 23.8 m |
| Number of colours: | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, horizontal: | -30 - 30° |
| Keystone correction, vertical: | -30 - 30° |
| Light source | |
| Light source type: | Laser |
| Service life of light source: | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode): | 30000 h |
| Lens system | |
| Focus: | Manual |
| Focal length range: | 20 - 31.8 mm |
| Aperture range (F-F): | 1.5 - 1.7 |
| Zoom capability: | Yes |
| Zoom type: | Manual |
| Throw ratio: | 1.35 - 2.2:1 |
| Horizontal lens shift range: | 0 - 20% |
| Vertical lens shift range: | 0 - 50% |
| Video | |
| Analog signal format system: | Not supported |
| Full HD: | Yes |
| 3D: | No |
| Video colour modes: | Cinema, DICOM simulation mode, Dynamic, Multi-projection, Natural, Presentation |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity: | 0 |
| HDMI ports quantity: | 3 |
| DVI port: | No |
| Serial interface type: | RS-232C |
| HDBaseT port: | Yes |
| Service port type: | USB Type-B |
| USB 2.0 ports quantity: | 3 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity: | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wi-Fi: | Yes |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Storage | |
| Card reader integrated: | No |
| Features | |
| Noise level: | 36 dB |
| Interactive: | No |
| Noise level (economic mode): | 26 dB |
| HDCP: | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported: | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology: | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| RMS rated power: | 10 W |
| Design | |
| Market positioning: | Education |
| Product colour: | White |
| Placement: | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot: | Yes |
| Cable lock slot type: | Kensington |
| Power | |
| Power source: | AC |
| Power consumption (typical): | 388 W |
| Power consumption (standby): | 0.4 W |
| Power consumption (max): | 450 W |
| Power consumption (economy mode): | 266 W |
| AC input frequency: | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage: | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight: | 8.5 kg |
| Width: | 440 mm |
| Depth: | 340 mm |
| Height: | 138 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included: | Yes |
| Batteries included: | Yes |