| Projector |
| Projector brightness: | 20000 ANSI lumens |
| Projection technology: | 3LCD |
| Projector native resolution: | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical): | 2000:1 |
| Native aspect ratio: | 16:10 |
| Screen size compatibility: | 1524 - 25400 mm (60 - 1000") |
| Number of colours: | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode): | 14000 ANSI lumens |
| Matrix size: | 2.62 cm (1.03") |
| Heat dissipation: | 4423 BTU/h |
| Light source |
| Light source type: | Laser |
| Service life of light source: | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode): | 30000 h |
| Lens system |
| Focus: | Motorized |
| Zoom type: | Auto |
| Zoom ratio: | 1.6:1 |
| Throw ratio: | 0.35 - 7.41:1 |
| Vertical lens shift range: | -60 - 60% |
| Lens position memory: | 10 |
| Interchangeable lens: | Yes |
| Video |
| Full HD: | Yes |
| 3D: | No |
| Video processing: | 10 bit |
| Video colour modes: | Cinema, Dynamic, Natural, Presentation, DICOM simulation mode, Multi-projection, BT.709 |
| Ports & interfaces |
| VGA (D-Sub) ports quantity: | 1 |
| HDMI ports quantity: | 1 |
| DVI port: | Yes |
| USB 2.0 ports quantity: | 3 |
| Serial interface type: | RS-232C |
| HDBaseT port: | Yes |
| USB 2.0 Type-A ports quantity: | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity: | 1 |
| Headphone outputs: | 1 |
| Network |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Wi-Fi: | No |
| Storage |
| Card reader integrated: | No |
| Features |
| Noise level: | 45 dB |
| Noise level (economic mode): | 38 dB |
| Country of origin: | China |
| Password protection: | Yes |
| Design |
| Product type: | Projector module |
| Market positioning: | Presentation |
| Product colour: | Black |
| Placement: | Ceiling, Desktop, Flying frame |
| Cable lock slot: | Yes |
| Cable lock slot type: | Kensington |
| Display |
| Built-in display: | No |
| Power |
| Power source: | AC |
| Power consumption (typical): | 1301 W |
| Power consumption (standby): | 0.4 W |
| Power consumption (economy mode): | 899 W |
| AC input voltage: | 200-240 V |
| AC input frequency: | 50 - 60 Hz |
| Software |
| Software support: | via: AMX, Crestron (Network), Extron |
| Operational conditions |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
| Weight: | 24.4 kg |
| Width: | 586 mm |
| Depth: | 492 mm |
| Height: | 218 mm |
| Package width: | 715 mm |
| Package depth: | 790 mm |
| Package height: | 335 mm |
| Package weight: | 30.8 kg |
| Packaging content |
| Remote control included: | Yes |
| Batteries included: | Yes |
| Cables included: | AC |
| Manual: | Yes |
| Warranty card: | Yes |
| WLAN adapter included: | Yes |
| Bundled software: | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Content Manager, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Logistics data |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Products per pallet: | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 85286200 |
| Other features |
| Supported network protocols: | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |