Perfect for more discreet labelling, this transparent tape comes in a choice of widths, from 6mm to 36mm. Choose from white or black text.
Ideal for more discreet labelling
Range of widths from 6mm to 36mm*1
White or black text on a transparent background
Epson labels are designed to last
Durable labels resist water and withstand hot and cold conditions
Great-value 9-metre label tapes
| Features | |
| Label colour: | Black on transparent |
| Country of origin: | Japan |
| Compatibility: | LabelWorks LW-1000P LabelWorks LW-900P |
| Weight & dimensions | |
| Tape width: | 3.6 cm |
| Tape length: | 9 m |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 45 mm |
| Package depth: | 80 mm |
| Package height: | 70 mm |
| Package type: | Blister |
| Package weight: | 100 g |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 30.2 cm |
| Pallet gross weight: | 0 g |
| Products per pallet: | 3705 pc(s) |
| Master (outer) case width: | 261 mm |
| Master (outer) case length: | 316 mm |
| Master (outer) case height: | 109 mm |
| Products per master (outer) case: | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight: | 0 g |
| Minimum order quantity: | 5 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 195 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 260 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 4940 pc(s) |
| Pallet weight (UK): | 0 g |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet height (UK): | 30.2 cm |
| Harmonized System (HS) code: | 48219090 |