Perfect for more discreet labelling, this transparent tape comes in a choice of widths, from 6mm to 36mm. Choose from white or black text. Ideal for more discreet labelling Range of widths from 6mm to 36mm*1 White or black text on a transparent background Epson labels are designed to last Durable labels resist water and withstand hot and cold conditions Great-value 9-metre label tapes
| Features | |
| Label colour: | Black on transparent |
| Country of origin: | Japan |
| Compatibility: | LabelWorks LW-1000P LabelWorks LW-400 LabelWorks LW-400VP LabelWorks LW-600P LabelWorks LW-700 LabelWorks LW-900P |
| Weight & dimensions | |
| Tape width: | 1.8 cm |
| Tape length: | 9 m |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 95 mm |
| Package depth: | 35 mm |
| Package height: | 75 mm |
| Package type: | Blister |
| Package weight: | 300 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width: | 241 mm |
| Master (outer) case length: | 368 mm |
| Master (outer) case height: | 109 mm |
| Products per master (outer) case: | 30 pc(s) |
| Minimum order quantity: | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 48219090 |