With a thickness of 127 m, it is ideal for use in ticketing and signage applications.The smooth, bright white surface with a matte finish, in combination with Epson DURABrite Ultra pigment inks, ensures fast drying, scratch, water and heat resistant printouts.Suggested applications Ticketing ID badge Shelf-tag Sign printing Product identification tag
| Features | |
| Finish type: | Matte |
| Print media weight: | 107 g/m² |
| Packaging data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 107 mm |
| Package depth: | 108 mm |
| Package height: | 89 mm |
| Package weight: | 439 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet: | 648 pc(s) |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross height: | 121.2 cm |
| Minimum order quantity: | 18 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 108 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 162 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 972 pc(s) |
| Pallet length (UK): | 120 cm |
| Pallet width (UK): | 100 cm |
| Pallet height (UK): | 121.2 cm |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin: | Poland |