| Printing |
| Print technology: | Thermal |
| Type: | POS printer |
| Maximum resolution: | 180 x 180 DPI |
| Print speed: | 500 mm/sec |
| Character size: | 1.41 x 3.39 mm |
| Printing characters: | Text, Graphic, Barcode, 2D barcode |
| Character sets: | ANK |
| Paper handling |
| Maximum roll diameter: | 8.3 cm |
| Supported paper width: | 80 mm |
| Media thickness: | 48 - 80 mm |
| Ports & interfaces |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| USB port: |  |
| USB connector: | USB Type-A / USB Type-B |
| Near Field Communication (NFC): |  |
| Optional connectivity: | Wireless LAN |
| Network |
| Ethernet LAN: |  |
| Features |
| Sound pressure level (printing): | 52 dB |
| Sound pressure level (standby): | 52 dB |
| Mean time between failures (MTBF): | 360000 h |
| Autocutter durability: | 3 million cuts |
| Paper save function: |  |
| Print head life: | 200 km |
| Country of origin: | Philippines |
| Mounting position: | Horizontal/Vertical |
| Wall mountable: |  |
| Built-in sensors details: | Paper End Sensor, Paper Near End Sensor, Cover Open Sensor, Receipt paper sensor |
| Certification: | CE |
| Design |
| Product colour: | White |
| Power |
| Power source type: | USB |
| Power consumption (printing): | 27.9 W |
| AC input voltage: | 24 V |
| Power consumption: | 27900 mA |
| Power consumption (standby): | 1400 mA |
| Power consumption (standby): | 1.4 W |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| System requirements |
| Pre-installed software: | Server Direct Print, ePOS-Device, ePOS-Display, ePOS-Print |
| Weight & dimensions |
| Width: | 145 mm |
| Depth: | 195 mm |
| Height: | 148 mm |
| Weight: | 1.7 kg |
| Packaging data |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Package width: | 195 mm |
| Package depth: | 235 mm |
| Package height: | 260 mm |
| Package weight: | 2.25 kg |
| Print technology |
| Column capacity: | 42/56 |
| Logistics data |
| Harmonized System (HS) code: | 84433210 |
| Products per pallet: | 112 pc(s) |
| Products per pallet (UK): | 168 pc(s) |
| Other features |
| Buffer size: | 4 KB |
| Mean cycles between failures (MCBF): | 70000000 |
| Technical details |
| Changeable interface: |  |
| Lifetime: | 20000000 lines |