| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Black |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | - WorkForce Pro WF-M5799DWF - WorkForce Pro WF-M5299DW |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Black ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity: | 1 |
| Black ink page yield: | 5000 pages |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T964140 |
| Country of origin: | China |
| Weight & dimensions | |
| Package width: | 40 mm |
| Package depth: | 289 mm |
| Package height: | 164 mm |
| Package weight: | 0.39 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case: | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |