Epson Original ink cartridges are optimally suited to your printer. These highly reliable cartridges guarantee long printout life and trouble-free printing for many years to come.
| Features | |
| Type: | Original |
| Printing colours: | Yellow |
| Brand compatibility: | Epson |
| Compatibility: | - Stylus Photo R200, R220, R300, R320, R340, RX500, RX600, RX620, RX640 |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Colour ink type: | Pigment-based ink |
| Print technology: | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity: | 1 |
| Ink type: | Pigment-based ink |
| OEM code: | C13T04844010 |
| Country of origin: | Mexico |
| Colour: | ![]() |
| Certification: | CE |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T): | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 246 mm |
| Depth: | 116 mm |
| Height: | 145 mm |
| Weight: | 59 g |
| Package width: | 145 mm |
| Package depth: | 33 mm |
| Package height: | 120 mm |
| Package type: | Blister |
| Logistics data | |
| Pallet gross width: | 80 cm |
| Pallet gross length: | 120 cm |
| Pallet gross height: | 169 cm |
| Products per pallet: | 2400 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code: | 84439990 |
| Products per pallet (UK): | 2400 pc(s) |
| Products per pallet layer: | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK): | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity: | 8 pc(s) |