| Performance | |
| Capacity: | 8 GB |
| Device interface: | USB Type-A |
| Design | |
| Form factor: | Capless |
| Product colour: | Silver |
| Certification: | BSI TR-03153 |
| Packaging data | |
| Package width: | 110 mm |
| Package depth: | 170 mm |
| Package height: | 42 mm |
| Package weight: | 62 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin: | Germany |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84717070 |