IP Indoor Monitor
7" TFT capacitive touchscreen, 1024 × 600
6-channel alarm input and 1-channel alarm output
Wi-Fi connection
Standard PoE
Outdoor station and IPC monitor
H.265 and H.264 video decoding
High performance & cost-effective
Wi-Fi Villa Door Station
Ultra slim design
PC and ABS material make it ideal for indoor and outdoor use
1/2.8" 2-MP HD CMOS camera
Offers two way video call with indoor monitors
Video and voice messages from visitors can be checked on the indoor monitor
Video call and unlocking through app
IR illumination and auto WDR
Wi-Fi connection
IP65 rated
H.264 and H.265
Unlock with IC card
PoE power supply
| Technical details | |
| Connectivity technology: | Wired & Wireless |
| Colour: | No |
| Speakerphone: | Yes |
| Maximum number of cameras supported: | 1 |
| RFID reader: | Yes |
| Fingerprint reader: | Yes |
| Door station control: | Yes |
| VoIP protocols: | RTSP, DNS, P2P, UPnP, RTP, RTMP, SIP, SSH, HTTP/HTTPS, ONVIF |
| Wall mountable: | Yes |
| Built-in microphone: | Yes |
| Automatic gain control: | Yes |
| Motion detection function: | Yes |
| Compliance certificates: | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Display | |
| Display diagonal: | 17.8 cm (7") |
| Display technology: | TFT |
| Display resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Touchscreen: | Yes |
| Video formats supported: | H.264, H.265 |
| Camera | |
| Megapixel (approx.): | 2 MP |
| Supported video modes: | 720p, 1080p |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
| Viewing angle, horizontal: | 110° |
| Viewing angle, vertical: | 62° |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| LED type: | IR |
| Audio | |
| Built-in speaker(s): | Yes |
| Noise-canceling: | Yes |
| Voice codecs: | G.711a, G.711u, PCM |
| Design | |
| Product colour: | Light grey |
| International Protection (IP) code: | IP65 |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Control type: | Touch |
| Placement supported: | Vertical |
| Proper use: | Outdoor |
| Storage | |
| Memory card slot: | Yes |
| Compatible memory cards: | MicroSD (TransFlash), SD |
| Maximum memory card size: | 256 GB |
| Network | |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN data rates: | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Wi-Fi: | Yes |
| Wi-Fi standards: | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Cabling technology: | 10/100Base-T(X) |
| Power over Ethernet (PoE): | Yes |
| Supported network protocols: | RTSP, DNS, P2P, UPnP, RTP, RTMP, SIP, SSH, HTTP/HTTPS, ONVIF |
| Power | |
| Outdoor unit power type: | DC/PoE |
| AC adapter output voltage: | 33 V |
| AC adapter output current: | 1 A |
| Power consumption (typical): | 6 W |
| Power consumption (standby): | 3.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Door station dimensions (WxDxH): | 160 x 50 x 30 mm |
| Packaging data | |
| Indoor unit included: | Yes |
| Outdoor unit included: | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack: | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity: | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance: | Yes |