| Technical details |
| Type: | Face recognition terminal |
| Authentication type: | Access chip/card, Face recognition |
| Fingerprint reader: | No |
| Access code reader: | Yes |
| Access chip/card reader: | Yes |
| Wiegand interface: | Yes |
| Anti-passback: | Yes |
| Contacting working distance: | 3 cm |
| Cards capacity: | 5000 cards |
| Recommended usage: | Indoor |
| Face capacity: | 3000 |
| Face recognition distance: | 0.3 - 1.5 m |
| Face recognition duration: | 0.2 s |
| Face recognition accuracy: | 99.9% |
| User capacity: | 3000 user(s) |
| Password capacity: | 3000 |
| Record capacity: | 300000 |
| Interoperability: | ONVIF; CGI |
| Open Supervised Device Protocol (OSDP): | Yes |
| Software development kit (SDK) support: | Yes |
| Voice prompts: | Yes |
| Exit button: | Yes |
| Lock control: | Yes |
| Real-time surveillance: | Yes |
| Remote verification: | Yes |
| Duress alarm: | Yes |
| Active tampering alarm: | Yes |
| Door contact input: | 1 |
| Product colour: | Black |
| Housing material: | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display |
| Built-in display: | Yes |
| Display type: | LCD |
| Display diagonal: | 10.9 cm (4.3") |
| Maximum resolution: | 480 x 272 pixels |
| Screen shape: | Flat |
| Touchscreen: | Yes |
| Touchscreen technology: | Capacitive |
| Camera |
| Front camera: | Yes |
| Front camera type: | Dual camera |
| Sensor type: | CMOS |
| Total megapixels: | 2 MP |
| Maximum image resolution: | 480 x 272 pixels |
| Wide Dynamic Range (WDR): | Yes |
| Infrared (IR) light: | Yes |
| Ports & interfaces |
| PC connected: | No |
| Wi-Fi: | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| Supported network protocols: | IPv4; RTSP; RTP; TCP; UDP; SIP; P2P |
| RS-485 ports: | 1 |
| USB port: | Yes |
| Power |
| Power consumption (typical): | 18 W |
| DC voltage range: | 12 V |
| DC current (max): | 1.5 A |
| Weight & dimensions |
| Width: | 118 mm |
| Depth: | 27.1 mm |
| Height: | 115 mm |
| Weight: | 250 g |
| Packaging data |
| Package width: | 179 mm |
| Package depth: | 190 mm |
| Package height: | 127 mm |
| Package weight: | 400 g |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H): | 0 - 90% |