With its powerful optical zoom, and accurate pan and tilt capabilities, the PTZ camera provides an all-in-one solution for long distance video surveillance of outdoor scenes. Together with infrared illumination and Starlight Technology, the camera is a great solution for dark, low light conditions. The series combines a day and night mechanical IR cut filter to produce high quality images in variable lighting conditions during the
day.
| Performance | |
| Type: | IP security camera |
| Placement supported: | Indoor & outdoor |
| Connectivity technology: | Wired |
| Auto-tracking: | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR): | Yes |
| Day/night mode: | Yes |
| Alarm input/output: | Yes |
| Built-in light: | Yes |
| Design | |
| Mounting type: | Ceiling |
| Product colour: | White |
| Form factor: | Spherical |
| International Protection (IP) code: | IP66 |
| Camera | |
| Camera pan control: | Yes |
| Camera tilt control: | Yes |
| Minimum illumination: | 0.0005 lx |
| Lens viewing angle, horizontal: | 51.9° |
| Lens viewing angle, vertical: | 39.7° |
| Lens viewing angle, diagonal: | 63.1° |
| Tilt angle range: | -5 - 90° |
| Tilt preset speed: | 160 °/sec |
| Tilt manual speed: | 0.1 - 160 °/sec |
| Pan range: | 0 - 360° |
| Pan preset speed: | 240 °/sec |
| Pan manual speed: | 0.1 - 240 °/sec |
| White balance: | Auto, Manual, Natural, Outdoor, Regional custom, Sodium lamp, Street lamp |
| Camera shutter type: | Electronic |
| Camera shutter speed: | 1 - 1/30000 s |
| Number of Privacy masking areas: | 24 |
| Image sensor | |
| Sensor type: | CMOS |
| Optical sensor size: | 25.4 / 2.8 mm (1 / 2.8") |
| Progressive scan: | Yes |
| Lens system | |
| Number of lenses: | 1 |
| Detect distance: | 2500 m |
| Observe distance: | 987.5 m |
| Recognize distance: | 500 m |
| Focal length range: | 5 - 125 mm |
| Auto focus: | Yes |
| Focus: | Motorized |
| Identify distance: | 250 m |
| Night vision | |
| Night vision: | Yes |
| Night vision distance: | 100 m |
| LED type: | IR |
| Number of illumination LEDs: | 6 |
| Video | |
| Maximum resolution: | 3860 x 2160 pixels |
| Total megapixels: | 4 MP |
| Video formats supported: | H.264+, H.265+ |
| Frame rate: | 25 fps |
| Audio | |
| Audio input channels: | 1.0 channels |
| Audio output channels: | 1.0 channels |
| Built-in microphone: | Yes |
| Voice codecs: | PCM, G.711a, G.711Mu, G.726, G.723 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | Yes |
| Ethernet interface type: | Fast Ethernet |
| Supported network protocols: | ARP, Bonjour, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMP, IPv4, IPv6, NFS, NTP, PPPoE, QoS, RTCP, RTMP, RTP, RTSP, SAMBA, SMTP, SNMP, SSL, TCP/ IP, UDP, UPnP, 802.1X |
| Number of users: | 20 user(s) |
| Streaming method: | Multicast, Unicast |
| Live view: | Yes |
| Storage | |
| Built-in HDD: | No |
| ROM capacity: | 128 MB |
| RAM capacity: | 512 MB |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports: | 1 |
| DC-in jack: | Yes |
| Security | |
| Alarm input channels: | 2 |
| Alarm output channels: | 1 |
| Siren noise level: | 55 dB |
| Management features | |
| Cloud-managed: | Yes |
| Web-based management: | Yes |
| Power | |
| Power source type: | DC, PoE |
| Power consumption (typical): | 9.5 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)): | 21.5 W |
| DC output voltage: | 12 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -40 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 170.4 mm |
| Diameter: | 17.1 cm |
| Weight: | 2.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight: | 3.2 kg |
| Packaging content | |
| Number of cameras: | 1 |