| Features |
| Connector(s): | RJ-45 |
| Product colour: | Transparent |
| Connector gender: | Male |
| Connector form factor: | Straight |
| Material: | Brass, Polycarbonate (PC) |
| AWG wire size: | 23/24 |
| Voltage: | 150 V |
| Current: | 1.5 A |
| Insertion force: | 30 N |
| Operational conditions |
| Operating temperature (T-T): | -25 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T): | -10 - 40 °C |
| Weight & dimensions |
| Weight: | 170 g |
| Packaging data |
| Quantity per pack: | 100 pc(s) |
| Package width: | 120 mm |
| Package depth: | 65 mm |
| Package height: | 90 mm |
| Package weight: | 210 g |
Product Safety InformationResponsible Person in the EU:
Dahua Technology GmbH Niederkasseler Lohweg 185 40547 Düsseldorf Deutschland support.de@dahuatech.com