Highest degree of flexibility during the administration of the server farm- Modular KVM switch for connecting up to 8 servers- Space-saving casing with 1U design height- Suitable for modular KVM consoles DS-72210 and DS-72211The modular DIGITUS® KVM switch offers a multitude of individual configuration possibilities, so that it can be adjusted to the area in which the console is being used. As a result, the console is economical and can be upgraded and/or converted at any time with further modules. Due to the flexible configuration, a high level of future security of the console is thus guaranteed. The modular KVM switch offers the connection of a server via USB or PS/2, as well as VGA. The DIGITUS® 17 oder 19 modular console, a keyboard and the appropriate set of cables are required for operation. The high quality KVM switch modules with IP function (optional) are ideal for use in small to mid-sized server rooms in which access by the administrator must be guaranteed from any place at any time. They offer a direct connection from a local console or with the optional IP module with a browser via an existing internet connection. The accessories are offered in the most diverse versions.
| Ports & interfaces | |
| Number of computers controlled: | 8 |
| Keyboard port type: | USB |
| Mouse port type: | USB |
| Video port type: | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity: | 8 |
| Network | |
| Ethernet LAN: | ![]() |
| Performance | |
| Scan interval: | 5,90 s |
| Hot-Plug support: | ![]() |
| Plug and Play: | ![]() |
| Design | |
| Rack mounting: | ![]() |
| Product colour: | Black |
| Rack capacity: | 1U |
| Cascadable: | ![]() |
| Display | |
| Built-in display: | ![]() |
| Weight & dimensions | |
| Width: | 148 mm |
| Depth: | 445 mm |
| Height: | 45 mm |
| Weight: | 3.32 kg |
| Packaging data | |
| Package width: | 148 mm |
| Package depth: | 445 mm |
| Package height: | 220 mm |
| Package volume: | 2963.7 cm³ |
| Package weight: | 3.73 kg |
| Packaging content | |
| Cables included: | KVM |
| Quick installation guide: | ![]() |
| AC adapter included: | ![]() |
| Rack mount kit: | ![]() |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 85176200 |
| Master (outer) case width: | 330 mm |
| Master (outer) case length: | 475 mm |
| Master (outer) case height: | 330 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 14.9 kg |
| Master (outer) case volume: | 68970 cm³ |
| Products per master (outer) case: | 4 pc(s) |
| Country of origin: | China |
| UK Trade Tariff code: | 84718000 |