Highest degree of flexibility during the administration of the server farm
- Modular KVM switch for connecting a server
- Space-saving casing with 1U design height
- Suitable for modular KVM consoles DS-72210 and DS-72211
The modular DIGITUS® KVM switch offers a multitude of individual configuration possibilities, so that it can be adjusted to the area in which the console is being used. As a result, the console is economical and can be upgraded and/or converted at any time with further modules. Due to the flexible configuration, a high level of future security of the console is thus guaranteed. The modular KVM switch offers the connection of a server via USB or PS/2, as well as VGA. The DIGITUS® 17 oder 19 modular console, a keyboard and the appropriate set of cables are required for operation. The high quality KVM switch modules with IP function (optional) are ideal for use in small to mid-sized server rooms in which access by the administrator must be guaranteed from any place at any time. They offer a direct connection from a local console or with the optional IP module with a browser via an existing internet connection. The accessories are offered in the most diverse versions.
| Performance | |
| Keyboard port type: | USB, PS/2 |
| Mouse port type: | USB, PS/2 |
| Video port type: | VGA |
| Product colour: | Black |
| Console port: | DB-25 |
| Connector gender: | Male/Male |
| Country of origin: | China |
| Packaging data | |
| Weight: | 180 g |
| Package width: | 50 mm |
| Package depth: | 77 mm |
| Package height: | 110 mm |
| Package weight: | 236.667 g |
| Package volume: | 94.325 cm³ |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code: | 84733080 |
| Master (outer) case width: | 330 mm |
| Master (outer) case length: | 475 mm |
| Master (outer) case height: | 440 mm |
| Master (outer) case gross weight: | 660 g |
| Master (outer) case volume: | 68970 cm³ |
| Products per master (outer) case: | 30 pc(s) |