Expand the HDMI KVM IP Extender Set (DS-55529) with additional receiver units to reproduce your AV content on multiple screens (up to 253) at the same time.
- DS-55529 can be extended on up to 253 screens (receivers)
- KVM function for connection of mouse/keyboard to control the signal source on the output screen
- Supports resolutions of up to 1080p/60Hz, Full HD
- Supports CAT 5e (or higher) network cable
- Easy installation thanks to Plug & Play - no additional software/drivers etc. required
- HDMI 1.3
- HDCP 1.4
Expand the HDMI KVM IP Extender Set (DS-55529) with additional receiver units to reproduce your AV content on multiple monitors at the same time. The set extends Full HD AV signals using a CAT5e (or higher) network cable (point-to-point connection) up to 120 m. In addition, using network switches and the individual receiver units (DS-55530), you can distribute your video content over up to 253 displays via the already existing network (IP connection) and extend them over an unlimited distance. Thanks to KVM functionality, a mouse/keyboard can be connected to the receiver, making it possible to control the signal source on the output screen.
| Features | |
| Type: | Receiver |
| Connectivity technology: | Wired |
| Maximum transfer distance: | 120 m |
| Cable types supported: | Cat5e |
| Maximum digital resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Supported resolutions: | 1920x1080 60Hz |
| Product colour: | Black |
| Material: | Metal |
| Country of origin: | China |
| Easy to install: | Yes |
| Plug and Play: | Yes |
| USB 2.0 ports quantity: | 2 |
| USB data transfer rates: | 480 Mbit/s |
| LED indicators: | Yes |
| Receiver | |
| Receiver local video port type: | HDMI |
| Receiver local keyboard/mouse port type: | USB |
| RJ-45 ports quantity (receiver): | 1 |
| Power | |
| Input current: | 1 A |
| Power consumption (receiver) (max): | 3.5 W |
| DC-in jack: | Yes |
| DC voltage: | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T): | -10 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Receiver width: | 9 cm |
| Receiver depth: | 11 cm |
| Receiver height: | 2.7 cm |
| Receiver weight: | 244 g |
| Packaging data | |
| Package width: | 117 mm |
| Package depth: | 150 mm |
| Package height: | 77 mm |
| Package weight: | 350 g |
| Technical details | |
| Package volume: | 1351.35 cm³ |
| Packaging content | |
| AC adapter included: | Yes |
| Manual: | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB port type: | USB Type-A |
| HDMI version: | 1.3 |
| RJ-45 ports quantity: | 1 |
| Logistics data | |
| UK Trade Tariff code: | 85176200 |